Telefon
WhatsApp

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old.

İLETİŞİM

Prefabrik Evlerde Subasman Uygulaması

Prefabrik Evlerde Subasman Uygulaması
  • 01 Aralık 2021, 22:28

Prefabrik Evlerde Subasman Uygulaması

Kullanımı oldukça yaygın olan geleneksel inşaatlardaki subasman yapımının detaylarına içeriğimizin önceki kısımlarında açıklık getirdik. Peki prefabrik yapılarda subasman nasıl uygulanır, diye merak ediyorsanız bu bölüme göz atmadan geçmeyin deriz. Prefabrik yapıların temeli, diğer betonarme yapılar ile benzer bir şekilde atılmaktadır. Herhangi bir kurulum işleminden önce, zemin üzerinde incelemeler yapılır. Arazinin toprak ve zemin yapısının, prefabrik yapının özelliklerine ve büyüklüğüne uygun bir şekilde hazırlanması ve düzeltilmesi oldukça önemlidir. Zira sağlam bir temel, prefabrik yapının ömrü ve kalitesini belirleyen başlıca unsurlardandır. Zemin eğiminin sıfıra indirilerek düz bir temel elde edilmesi de kritik bir faktördür. Bunun yanı sıra, prefabrik yapının temeli, üzerine kurulacağı arazinin ölçülerine göre atılmaktadır ki arazinin metrekaresi de müşteri tarafından belirlenen bir kriterdir. Beton dökme işlemi ise prefabrik evlerde terazili beton dökme şeklinde gerçekleşmektedir. Prefabrik yapıların subasman yapımı aşamaları ise şu şekildedir:
Arazi düzleştirilir ve alandaki moloz, taş veya çakıl gibi malzemeler temizlenir.
Yapının yerleşeceği alana, taşıyıcı kolonların bulunacağı noktalar belirlenerek kalıplar çakılır.
Kalıpların çakılmasının ardından kirişler bağlanır.
Kolon boşlukları taş benzeri iri malzemelerle doldurulur.
Ardından köşelerden membran ile bohçalama işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem, yapıyı zeminden gelebilecek su veya nem gibi tehlikelere karşı korur.
Isı yalıtımı amacıyla 20 dns yoğunluğa sahip bir strafor serme uygulaması yapılır.
İnşaat demiri döşeme işleminin ardından beton dökme adımına geçilir.


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM